Historia

Zero Procent to przede wszystkim potężna dawka rocka. Granie w zespole rockowym to marzenie wielu młodych ludzi. Udaje się tylko nielicznym, a mianowicie tym najwytrwalszym. Do tego trzeba jeszcze dołożyć odpowiedni pomysł, ciekaw i charakterystyczne brzmienie i odpowiedni tekst. Nie da się ukryć, że bez talentu ciężko coś zdziałać, a do tego przydaje się jeszcze odrobina szczęścia. Wykorzystanie szans na zaprezentowanie swojego pomysłu jest również bardzo ważne. Muzyka rockowa to ciężki kawałek chleba i tak szybko jak nowe zespoły powstają na rodzimej scenie, tak szybko zapomina się o nich. Nasza historia rozpoczyna się w Żarowie w 1999 roku. Wtedy też postanowiliśmy założyć zespół.
Perkusista Mateusz Koliński i Krzysztof Brzeziński odpowiedzialny za instrumenty klawiszowe wraz z wokalistką Sabiną Szydło i gitarzystą Pawłem Sierakowskim to początkowy skład Zero Procent. Pierwszy raz zaprezentowaliśmy się szerszej publiczności podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 7 stycznia 2000 roku. Zdecydowaliśmy się wykonać trzy utwory. Mimo tego, że początki nie należały do najłatwiejszych, to już w czerwcu 2000 roku udało nam się osiągnąć pierwszy sukces. Zajęliśmy wtedy I miejsce na III Przeglądzie Młodych Talentów Żarów 2000.
Dało nam to przekonanie, że uda nam się zaistnieć na rynku rockowym. Postanowiliśmy działać dalej i próbować swych sił. W październiku 2000 roku zdobyliśmy wyróżnienie na Dolnośląskich Spotkań Muzyków Rockowych "Złota Struna" w Piławie Górnej. Na początku grudnia nasz zespół został wzbogacony o brzmienie gitary basowej. Od tamtego czasu w Zero Procent sporo się działo pod kątem muzycznym i personalnym. Nasz skład zmieniał się kilkukrotnie, z czego najbardziej zauważalne były oczywiście roszady na stanowisku wokalisty. Od 2004 roku tę funkcję dzielnie pełni Kamil Franczak, który jest laureatem wielu festiwalu i programów muzycznych. Idealnie się wpisuje on w szerokie wstążki konwencję Zero Procent i sprawia, że zespół porywa tłumy. W 2006 roku rozpoczęliśmy współpracę z niezależną wytwórnią i owocem tego było wydanie albumu Zero Procent Inevitable.
Płytą tą zdobyliśmy serca fanów i pokazaliśmy na co nas stać. Postanowiliśmy iść dalej i sukcesywnie docierać do szerszej publiczności. Na pewno przełomowym momentem były eliminacje do programu „Śpiewaj i walcz”. Dzięki niemu, znaleźliśmy się na początku w gronie finałowej szesnastki walczącej o występ w Opolu na koncercie debiutów. Koniec końców udało nam się dostać do najlepszej szóstki i wystąpić na słynnych już opolskich debiutach, a dokładniej na 46.
Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej. Kiedy wydawało się, że lepiej być nie może, okazało się, że zdobyliśmy tam wyróżnienie, a ponadto zaprezentowaliśmy się przed ogromną publicznością, na tam popularnym koncercie emitowanym w telewizji. Poszliśmy za ciosem i działaliśmy dalej na scenie rockowej. Owocem tego była polskojęzyczna płyta "Nieuniknione" , nagrana przy wsparciu realizatora Chrisa Aikena. Producentem krążka był zaś Marek Kościkiewicz. W 2012 ukazała się płyta. W 2014 zawiesiliśmy działalność ze względu na rezygnację naszego wokalisty Kamila Franczaka. Nie oznacza to wcale, że porzuciliśmy muzykę. Jako zespół Zero Procent nagraliśmy dwa albumy: Inevitable w 2007 roku oraz Nieuniknione w 2012.
Mamy na koncie kilka singli, wśród których możemy wymienić: Before you start, Przerwany sen, Czy to zbyt wiele, Ona to wie, Nieuniknione. Przez nasz zespół przetaczało się sporo osób, jednakże trzon grupy pozostawał niezmienny. W 2013 roku nasz gitarzysta Daniel "Dada” Urbaniak oraz basista Krzysztof "Chris” Brzeziński i perkusista Maciej "Max” Magoch założyli nowy zespół o nazwie Ditroit. Dołączył do nich wokalista Michał Kulniewa. Podkreślmy to, że w dalszym ciągu działamy w muzyce rockowej i jesteśmy otwarci na różne propozycje.