Słowo opera pochodzi z języka włoskiego i odnosi się do pojęcia dzieło. Jest to przecież istotny twór sceniczny, który łączy się ściśle z dziedziną muzyki klasycznego. To wyraz artystyczny o charakterze wokalno-instrumentalnym. Celem istnienia opery jest zaprezentowanie odbiorcom szeregu rozlicznych rodzajów artystyczności i sztuki w jednym dziele. I tak muzyka łączy się z parapety z granitu akcją dramatyczną, stąd pojęcie libretta.
Bardzo ważne jest, aby mieć świadomość z jakich części składa się opera. Dla laików w dziedzinie klasycznej muzyki poważnej krótka ściąga – opera zbudowana jest z aktów, te natomiast są podzielone na konkretne sceny. I tak w obrębie opery mówi się o partiach wokalnych, a w tym partiach solowych czyli aria i recytywach, partiach chóralnych, partiach zespołowych czyli ansamble. Kolejna sfera to partie orkiestrowe a więc uwertura, intermezzo. Wyróżnia się także wstawki baletowe i partie mówione. Na podstawie rozmaitych kryteriów wyróżnia się natomiast parę charakterystycznych kategorii i nurtów operowych.
Tym samym można mówić o takich jej rodzajach jak obera buffa – komiczna, wyłącznie śpiewana opera czyli opera poważna – opera seria, operetka, czyli dzieło mające tematykę rozrywkową, opera balladowa – określana często mianem śpiewogra, opera semiseria czyli z częściami komicznymi, opera wodewilowa czyli lekki utwór muzyczny sceniczny będący połączeniem tańca, śpiewu, pantomimy. Przejawia cechy farsy.
Categories:Ciekawe fakty
Zobacz stronę autora: środek czyszczący