Muzyka poważna

Muzyka poważna

Jako pojęcie muzyki poważnej rozumie się nic innego, jak muzykę klasyczną. Od lat kształtuje się przede wszystkim ten gatunek, który dominował w poprzednich epokach typu barok czy renesans. Sporo klasycznych kompozytorów zrodziło się też w okresie romantycznym. Akurat jeżeli mowa o podziale historycznym tego gatunku muzycznego, to jest on zbieżny z podziałem na epoki dominujące w literaturze czy sztukach pięknych. Klasyczna muzyka wiąże się z przeznaczeniem rozrywkowym, ma to być gatunek służący głównie do słuchania. Dlatego też wyszczególnia się koncert, fugę oraz symfonię. Ponadto mowa także o muzyce do tańca – walcu czy polonezie.
Dodatkowo mowa o muzyce filmowej. Jeszcze inny podział wskazuje na muzykę poważną, w tym instrumentarium, jakie obejmuje tylko i wyłącznie instrumenty klasyczne, tradycyjne oraz brak instrumentów elektrycznych i elektronicznych. Ponadto mowa także o dziedzinie w postaci opery, symfonii, preludium oraz sonaty. Dodatkowo należy wiedzieć, że utwory klasyczne są kreowane w formie partytur. Wtedy zapisy dzieł są oparte na nutach.

Muzyka – podział w zależności od określonych czynników

Biorąc pod uwagę wielorakie czynniki, można podzielić muzykę na różnorodne jej działy adwokat Wrocław i formy. I tak wyróżnia się kryterium jakim jest specyficzna forma przekazu. I tak na tej podstawie wyróżnia się między innymi muzykę profesjonalną, jaka jest przedstawiana za pośrednictwem notacji muzycznej, muzykę ludową, jaką wyróżnia naśladownictwo a także muzykę rozrywkową, gdzie mowa o przekazywaniu utworów muzycznych za pośrednictwem konkretnych środków masowego przekazu. Biorąc pod uwagę natomiast czynnik w postaci środków wykonawczych, wyszczególnia się muzykę instrumentalną, muzykę wokalną a także muzykę wokalno-instrumentalną. Patrząc z kolei na liczbę wykonawców istnieje podział na muzykę koncertową, czyli muzykę estradową, muzykę kameralną oraz solową, muzykę chóralną a także symfoniczną.
Ze względu na konkretne przeznaczenie istnieje muzyka autonomiczna, muzyka funkcjonalna, muzyka sceniczna. W przypadku tej ostatniej kategorii natomiast uwzględnia się operę, muzykę filmową, muzykę teatralną oraz balet. Do kolejnych typów kryteriów zaliczyć należy kryterium w postaci cech formalnych i genetycznych. Na tej podstawie istnieje muzyka rozrywkowa, ludowa oraz poważna. Jeszcze inny jest z kolei podział na cechy stylistyczne.
Wtedy mówi się o rozgraniczeniu pod względem epok. Na tej podstawie istnieje muzyka antyczna, średniowieczna, renesansowa, klasyczna, romantyczna, współczesna.